navigace: svět: Afrika: Uganda

Ugandská republika

státní vlajka vlajka: Uganda, Ugandská republika státní znak znak: Uganda, Ugandská republika státní hymna

Oh Uganda, Land of Beauty

další mapy

Perry-Castañeda Library: mapy Ugandy
UniMaps: Uganda
UN: Uganda (PDF)

oficiální/originální název země

Republic of Uganda

rozloha

236 040 km2

hlava státu

Yoweri Kaguta Museveni

polit. systém

republika

územní uspořádání

70 distriktů

hlavní město

Kampala

jazyk

angličtina (úřední jazyk), ganda, luganda (jazyková skupina Niger-Congo), Nilsko-Saharské jazyky, svahilština, arabština

čas, časová pásma

GMT + 3

měna

1 ugandský šilink (UGS) = 100 centů

elektrický systém

240V / 50Hz

plug_g.gif tel. předčíslí

00 256

aktualizováno: 03.02.2007 | nahoru

doklady, víza

Pro vstup do země je požadován cestovní pas, jehož platnost musí být alespoň o 6 měsíců delší než plánovaný pobyt. Vízum je možno získat na zastupitelských úřadech Ugandy nebo na všech leteckých, silničních, železničních a jezerních hraničních přechodech (tam jen pro jednorázový vstup). Vstup do země je možný letecky přes mezinárodní letiště v Entebbe cca 40 km od hlavního města Kampaly, po silnici z Keni (přechodové body Malaba nebo Busia) nebo z Rwandy. Lodní přeprava se důrazně nedoporučuje.

zastoupení ČR v zahraničí:
V Ugandě nemá ČR zastupitelský úřad, teritoriálně je země pokrývána ZÚ ČR v Nairobi:
Embassy of the Czech Republic, Embassy House, Harambee Avenue, P.O.Box 48785, Nairobi, Republic of Kenya, tel.: 002542/210494, 223448, fax: 002542/223447, nairobi@embassy.mzv.cz

aktualizováno: 26.06.2006 | nahoru

zdraví

Nejčastějšími příčinami onemocnění cestovatelů v oblasti východní Afriky jsou infekce získané nedostatečnou hygienou (jídlo, pití) a infekce přenášené hmyzem. Tyto infekce se mohou projevovat růjmy a zvracením (E. coli, salmonela, cholera, a parazité), horečkou (tyfus, toxoplasmóza) nebo poškozením jater (hepatitida). V celé oblasti východní Afriky (včetně měst) se vyskatuje malárie. Při vstupu do některých zemí je nutno předkládat mezinárodní očkovací průkaz - vyžaduje se očkování proti žluté zimnici.

aktualizováno: 26.06.2006 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

Před odjezdem kontaktujte hygienickou stanici v místě bydliště, poradí vám, co a jak. Obecně se doporučuje se očkovat proti následujícím nemocem (očkování by měla být provedena 4-6 týdnů před odjezdem):

 • hepatitida A
 • hepatitida B - existuje-li možnost, že můžete přijít do styku s lidskou krví (např. zdravotnický personál nebo sami podstoupíte lékařský zákrok), nebo zůstáváte v oblasti déle než 6 měsíců. Očkovány by měly být všechny děti do 12-ti let.
 • meningitida - v oblastech západní Etiopie v době od prosince do června
 • žlutá zimnice - hodláte-li se pohybovat kdekoliv mimo města (nejste-li očkováni, většinou vás ani nepustí do země)
 • vzteklina - existuje-li možnost, že přijdete do styku s domácími nebo divokými zvířaty
 • tyfus
 • doporučuje se obnova očkování proti tetanu, spalničkám a dětské obrně
 • nutná je profylaxe proti malárii

Základní bezpečnostní doporučení:

 • Dodržujte základní hygienu.
 • Pijte pouze vodu z bezpečných zdrojů - koupenou vodu v lahvích, minerálky. Nikdy nepijte nápoje s ledem, vyhýbejte se vodě z kohoutku. Není-li možno získat bezpečnou vodu, je nutno použít chemickou desinfekci spolu s fitrem (1 mikronový filtr). Je nutné pít dostatek tekutin (proti dehydrataci), používat ochranu proti slunci (klobouk, krémy, brýle, ...)
 • Jezte pouze jídlo, které je dobře tepelně upravené, nekupujte si jídlo u pouličních prodejců. Nejezte mléčné výrobky u kterých bezpečně nevíte, že byly pasteurizovány.
 • Antimalarika je nutno brát před cestou, během ní i po ní!!!!
 • Je nutno se chránit před hmyzem. V době mezi soumrakem a úsvitem noste dlouhé kalhoty a chraňte si i paže a ostatní odkrytá místa. Používejte repelenty, nanášejte opakovaně (co 4 hodiny). Spěte pod moskytiérami (opět impregnovanými repelentem). Repelent by měl být na bázi DEET - 30%–35% pro dospělé, 6%–10% pro děti. Hmyz přenáší kromě malárie i spavou nemoc, horečku denge, encefalitidu, filariázu, říční slepotu (onchocerciáza)...
 • Nedotýkejte se domácích ani divokých (obzvláště!) zvířat. Tato zvířata (opice, psi, kočky) mohou být přenašeči vztekliny a moru.
 • Udržujte si čisté a suché nohy!!! Existuje značné riziko chycení plísní. Nechoďte bosi!
 • Nikdy se nekoupejte se ve vnitrozemí ve sladkovodních jezerech či řekách. Může dojít k napadení parazity (schistosomiáza, bilharzie), kteří se pokožkou dostanou do krevního oběhu a napadají vnitřní orgány (játra, lymfatické uzliny,...).
 • Při pohlavním styku VŽDY používejte kondom jako ochranu před AIDS a ostatními pohlavními chorobami.

Onemocníte-li v době jednoho roku po návratu z tropické oblasti, vždy oznamte svému lékaři, kde jste byli - může se jednat o onemocnění spojené s vaším pobytem. (další info Center for Desease Control)

bezpečnost

Politická situace se po prezidentských volbách stabilizovala. V Kampale a na venkově je celkem bezpečno. Severní a západní pohraničí je pro turisty vysoce nebezpečnou oblastí. V současnosti se cizincům nedoporučuje pohyb v oblasti Albertova jezera, Rwenzori Mountains, Kazinga Channel a Queen Elizabeth National Park. V centru měst je třeba neustále sledovat situaci kolem sebe, v davu si pokud možno udržovat větší odstup a důsledně se vyhýbat jakýmkoliv skupinám. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 26.06.2006 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

novinky 18.04.2007: Při pouličních protestech na podporu opozičních politiků v Kampale bylo zastřeleno několik lidí. Uvěznění političtí aktivisté protestovali proti předání části pralesní rezervace Mabira Forest soukromé firmě, která na místě vzkácených stromů chce pěstovat cukrovou třtinu. Více informací BBC.

novinky 14.04.2007: Velení vojenské organizace LRA podepsalo nové příměří s ugandskou vládou. Vzájemná dohoda by měla vést k ukončení dvacetileté války ozbrojenců LRA proti vládě. LRA má údajně na svědomí desítky tisíc mrtvých a více než 1.5 milionu uprchlíků. Více BBC.

novinky 11.12.2006: Mluvčí paravojenské skupiny LRA (Lord's Resistance Army) jednají s představiteli ugandské vlády o podmínkách ukončení téměř dvacetileté občanské války, která pustoší sever země.

novinky 04.10.2006: Mluvčí ugandské armády oznámil záměr pokračovat v bojích proti členům skupiny LRA na severu země. Ozbrojenci měli odložit zbraně a shromáždit se v kempech na neutrálním území v jižním Súdánu, ale velká většina z nich tak neučinila.

doprava

Cestovat autem po setmění mimo město je nebezpečné, zejména z toho důvodu, že těžké kamiony jezdí často neosvětlené, nebo zůstávají bez výstrahy a osvětlení odstaveny v jízdním pruhu. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 26.06.2006 | nahoru

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Dr. Bohdan Semigionovský (2008-03-22 10:28:52 )
Chtel bych upozornit na to, ze nejvetsim zdravotnim rizikem v Ugande je malarie. Pracoval jsem jako lekar 2 roky v severni Ugande, takze s touto zemi mam hodne zkusenosti.
Pokud by se chtel nejaky cestovatel na neco - tykajici se Ugandy nebo Afriky obecne - podrobneji zeptat, neostychejte se, muzete me kontaktovat na Emailove adrese:
bsemiginovsky@hotmail.com

S pozdravem
Dr. Bohdan Semiginovsky
Lagos, Nigerie
[2] Jaromír Podstata (2009-04-07 13:52:11 )
odpověď na komentář [1] autora: Dr. Bohdan Semigionovský:
Dobrý den,

rád bych využil Vaší nabídky a zeptal se na něco. V květnu pojedu na služební cestu do Ugandy. Konkrétně do města Jinja. Jaká je nejlepší malarická profylaxe pro tuto oblast. Jestli máte nějaké doporučení, čemu se opravdu vyhnout, budu vděčný za každou informaci.

Děkuji Podstata Jaromír
[3] Bohdan (2009-04-19 21:03:40 )
odpověď na komentář [2] autora: Jaromír Podstata:
bsemiginovsky@hotmail.com

Diashow Aljaska 2017