navigace: svět: jižní Amerika: Venezuela

Venezuelská Bolivarovská republika

státní vlajka vlajka: Venezuela, Venezuelská Bolivarovská republika státní znak znak: Venezuela, Venezuelská Bolivarovská republika státní hymna

Gloria al Bravo Pueblo

další mapy

Perry-Castañeda Library Map Collection

oficiální/originální název země

República Bolivariana de Venezuela

rozloha

916 445 km2

hlava státu

Hugo Chávez Frías, prezident

polit. systém

federativní republika

územní uspořádání

23 států a distrikt hlavního města

hlavní město

Caracas

jazyk

španělština, lokální jazyky a dialekty

čas, časová pásma

GMT - 4

nedochází ke změně letního a zimního času

měna

1 bolívar (VEB) = 100 centimů

elektrický systém

120V / 60Hz

plug_ab.gif tel. předčíslí

00 58

aktualizováno: 03.02.2007 | nahoru

doklady, víza

Podle informací MZV ČR byla Česká republika zařazena do seznamu zemí, jejichž občané mohou s platností od 3.12.2002 obdržet turistická víza formou bezplatné turistické karty DIEX 2. Tato karta umožňuje občanům ČR vstoupit na území Venezuely za turistickým účelem pouze s platným pasem a pobývat tam po dobu až 90-ti dnů. Dobu pobytu na území Venezuely nelze prodloužit. Turistickou kartu obdrží cestující v letadle, či jiném dopravním prostředku, popř. na hranicích. Během pobytu v zemi nemůže turista vykonávat výdělečnou činnost. Při vstupu do země také bývá vyžadována zpáteční letenka nebo doklad prokazující pokračování cesty z Venezuely.

Venezuela: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Velvyslanectví Bolívarovské republiky Venezuela, Sněmovní 9, 118 00 Praha 1, tel: 257 534 256, 257 534 253, 257 535 782, fax: 257 534 257, e-mail: embaven@vol.cz, web: http://www.vol.cz/embavenezuela/, úřední hodiny: 09.00 - 16.00

zastoupení ČR v zahraničí:
Embajada de la República Checa, Calle Los Cedros, Qta. Isabel, Urbanización Country Club, Caracas 1060, Venezuela, tel: 00582/2611746, 2618528, fax: 00582/2663987, e-mail: caracas@embassy.mzv.cz; web: http://www.mzv.cz/caracas
Honorární konzulát Maracaibo, Calle 64 No. 8A - 64, Maracaibo, tel: 0058261/7416156, 7434079, 7430744, fax: 0058261/7413611, 7430721, e-mail: maracaibo@honorary.mzv.cz

aktualizováno: 26.06.2006 | nahoru

zdraví

Ministerstvo zahraničních věcí ČR upozorňuje na případná zdravotní rizika spojená s návštěvou Venezuely, kde v posledních měsících dochází k značnému nárůstu onemocnění žlutou zimnicí. Upozornění se týká všech částí země včetně hlavního města Caracasu a ostrova Margarita. Zvláště jsou postiženy státy Anzoátegui (hl. město Barcelona), kde byla vyhlášena epidemiologická pohotovost, stát Miranda (včetně poloviny území hl. města Caracas a okolí), kde bylo zahájeno očkování obyvatel, stát Apure (hl. město San Fernando de Apure; zaznamenána jedna oběť) a stát Portuguesa (hl. město Guanare; zaznamenáno již 8 obětí). Doporučuje se očkování proti žluté zimnici minimálně dva týdny před cestou do Venezuely. Další doporučená očkování: tetanus, obrna, záškrt, tyfus, žloutenka A a B.

Dále byly zaznamenány četné případy výskytu horečky dengue ve státě Falcón. Horečka dengue je virové onemocnění přenášené komáry a v současné době proti němu neexistuje očkování. Jedinou ochranou je důsledné používání repelentů a vhodného oblečení.

Zdravotní péče na dostatečné úrovni je poskytována převážně jen soukromými zařízeními a je placena hotově. Pokud zraněný nebo nemocný nemá u sebe hotovost či platnou mezinárodní kreditní kartu, není ošetřen ani v případě ohrožení života. Státní zdravotnictví je v krizi a vzhledem k akutnímu nedostatku léčiv či několikaměsíčnímu čekání na bezplatné ošetření je turistům jednoznačně doporučováno obrátit se na soukromý sektor. Uzavření kvalitního zdravotního pojištění před cestou tedy musí turista věnovat odpovídající pozornost. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 26.06.2006 | nahoru

bezpečnost

Bezpečnostní situace ve Venezuele je kritická. V zemi existuje vysoká kriminalita, jejíž závažnost a intenzita v poslední době vzrostla. Kromě častých drobných krádeží roste počet ozbrojených přepadení a to i ve dne. V bezpečí nejsou ani cenné věci ponechané v hotelovém pokoji. Pokud turista tráví pobyt na jednom místě, doporučujeme využít bezpečnostních hotelových schránek. V případě, že je turista závažně okraden či jinak postižen, je nutno se nejprve obrátit na Policii PTJ, kde bude sepsán protokol. Poté je třeba uvědomit o této události ZÚ ČR Caracas. Během pobytu v Caracasu je naprosto nevhodné pohybovat se pěšky po městě po setmění. ZÚ varuje před návštěvou okrajových čtvrtí Caracasu, tzv. "ranchitos", kde je obvyklá závažná kriminalita v jakékoli denní době. S ohledem na zhoršující se bezpečnostní situaci na hranici mezi Venezuelou a Kolumbií doporučuje Ministerstvo zahraničních věcí občanům ČR necestovat do pohraničních venezuelských oblastí Zulia, Táchira, Apure a Amazonas. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 26.06.2006 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

novinky 03.03.2008: Bezpečnostní situace v oblasti podél hranic Venezuely a Kolumbie je velmi špatná, Venezuelský prezident Hugo Chavez posílá do oblasti armádu. Situace se zhoršila po Kolumbijském útoku na jednotku Farc, při které byl (na Ekvádorském území) zabit jeden z velitelů Farc - Raul Reyes. Více viz BBC.

přečtěte si...

Jižní Amerikou: Ciudad Bolívar - Prvním venezuelským státem, který jsem navštívil, byl stát Bolívar. Hlavním městem tohoto největšího státu Venezuely je Ciudad Bolívar, tedy Město Bolívar. Ve státě Bolívar můžeme rovněž nalézt největší divy přírody, jako jsou stolové hory, řeka Orinoco či nejvyšší vodopád světa Salto Angel.

Jižní Amerikou: Salto Angel a NP Canaima - Jet do Jižní Ameriky a nevidět slavný vodopád Angel, to by byl hřích! Neboť Salto Angel je nejvyšší vodopád světa a navíc je vodnatý a velmi fotogenický! Jeho téměř kilometrová výška ostatně hovoří sama za sebe.

Jižní Amerikou: Roraima – venezuelský Ztracený svět - Kdo by neznal slavný román Arthura Conana Doyla „Ztracený svět“? Tato kniha byla poprvé vydána v roce 1912 a stala se světovým bestsellerem. Jako malý čtenář jsem této příběh hltal v časopise ABC, kde vycházel v obrázkové formě pod názvy „Výprava do ztraceného světa“ a „Druhá výprava“. Nyní tedy konečně nastala příležitost, abych se na vlastní oči přesvědčil, jak to s tím Ztraceným světem je doopravdy.

Aktuální informace o Venezuele na počátku léta 2003 - Předkládané poznatky vycházejí ze zkušeností nabytých při cestě 20.6. – 20.7.2003, během které jsme navštívili oblast kolem Cerro Autana na středním Orinoku, Parque Nacional de Canaima (laguna Canaima, vodopád Salto Angel, Gran Sabana, Roraima), deltu Orinoka a ostrůvky Los Roques v Karibiku.

Tepuis Guyanské vysočiny - V cípu Venezuely, v oblasti nazývané Guyanská vysočina, se rozkládá pustá říše ticha, které kralují mohutné stolové hory. Oblast okouzlila spisovatele A. C. Doyleho natolik, že ji ve své fantazii zabydlil prehistorickými zvířaty a napsal o ní knihu Ztracený svět.

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017