navigace: svět: Asie: Východní Timor

Demokratická republika Východní Timor

státní vlajka vlajka: Východní Timor, Demokratická republika Východní Timor státní znak znak: Východní Timor, Demokratická republika Východní Timor státní hymna

Pátria

další mapy

Perry-Castañeda Library: East Timor maps

oficiální/originální název země

Repúblika Demokrátika Timor Lorosa'e, República Democrática de Timor-Leste

rozloha

14 609 km2

hlava státu

prezident Xanana Gusmão

polit. systém

republika

hlavní město

Dili

jazyk

tetum (úřední řeč), portugalština (úřední řeč), indonésština, angličtina

náboženství, církve

římští katolíci 90%, muslimové 4%, protestanti 3%, hinduisté, buddhisté, animisté

čas, časová pásma

GMT + 9

měna

Americký dolar (USD)

elektrický systém

220 V / 50 Hz

plug_ce.gif tel. předčíslí

00 670

aktualizováno: 03.02.2007 | nahoru

doklady, víza

Víza jsou udělována občanům ČR bezplatně přímo na letišti v hlavním měste Východního Timoru - Dili. Na letišti je třeba vyplnit pasovou průvodku a uchovávat ji v pase po celou dobu pobytu v zemi. Odletový díl pasové průvodky se odevzdává pasovému úředníku při odletu ze země.

zastoupení ČR v zahraničí:
ČR nemá zastoupení na Východním Timoru, země je konzulárně pokryta velvyslanectvím v Indonésii:
Embassy of the Czech Republic , Jalan Gereja Theresia No. 20, Menteng, P.O. Box 1319, Jakarta 10350, Indonesia, tel.: 006221/3904075-7, fax: 006221/3904078, e-mail:jakarta@embassy.mzv.cz

aktualizováno: 28.06.2006 | nahoru

bezpečnost

Východní Timor je zcela nový státní útvar (vyhlášení nezávislosti 20.5.2002), jehož struktura se de facto teprve formuje. Vlastní policie a armáda zatím není schopna zajistit pořádek a bezpečnost v zemi a tyto jsou nadále zajišťovány příslušníky mezinárodních policejních a vojenských sborů OSN. Zejména nebezpečná je oblast podél hranice Východního Timoru s Indonésií (Západním Timorem), kde i nadále dochází k příležitostným ozbrojeným střetům. V zemi je více než 70 % nezaměstnanost, která je potenciálním zdrojem pouliční kriminality. Celkově je Východní Timor destinací především pro zkušené turisty. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 28.06.2006 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

novinky 04.03.2007: Mezinárodní jednotky zaútočily na město Same, asi 50 km jižně od hlavního města Dili. Cílem akce bylo zajmout vůdce protivládních vzbouřenců, kterému se však podařilo uprchnout.

novinky 29.10.2006: Nepokoje v hlavním měste Dili pokračují, střelba se ozývala z okolí mezinárodního letiště. V Dili jsou umístěny mezinárodní policejní jednotky OSN. Východní Timor je neklidný již od května roku 2006, kdy (dnes bývalý) ministerský předseda Mari Alkatiri propustil z armády velké množství důstojníků, kteří kritizovali jeho vládu.

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Antonín Brachtl (2015-08-27 08:19:12 )
Jezdím nakole a nemám sponzory ,jel jsem nakole přes Pruske i tu vidím snědého černovlasehe netypického člověka v oblečení velebníčka kaplánka i dal jsem se s ním dořeči a byl to kaplánek z nějakého ostrova ani nevím kde neb nejsu zloděj co si nakrad na cestování po světě jako kapitalisti privatizací Národního majetku.A jejich spratci co převzali jejich aktivity ničit svět comjutery microsoftem slunečními elektrárnami,jak si pak kupují usedlosti a ničí krajinu beze smyslu zemědělského významu,který oni nemají v sobě len peníze a pseudo vzdělanost příjmů peněz jako Absoloni v Vyškovci ničitelé krajiny .nebo eko spaloven odpadu to jsou lumpy anti ekologocké polnohospodářské činosti ,která postaletí drží Planetu i ozon.
Tak už jsem si zašel anhlednout na internet.
Bůh ví,že lidstvo zničí Planetu zemi jak zbuhdarma letají letadly ,dělají škody letadel za mnoho milionů a již po staletí jsou čápi nejlepší letci,když využívají nad Princovími ostrovy tepelné proudy k vynesení do výšky neb nejsou tlustí a vyžraní.
Nad Vršatcem jsou už po stVelké letadla ničí krajinu i atmosféru ozonové vrsty .
aletí tepelné proudy to vám řekne každý domorodec co žije v souladu s přírodou ,bez aut lehkozbohatlíků a bez letadel lehkozbohatlíku a jejich zvrhlictví ničit vše jejich nabubřelostí finančních příjmů.


Antonín Brachtl z Hrádku Morava výdy střízliví alkohol nepiji narozdíl od ožralců HRADU Zemana ani sekty stupídních Qwitů ničemnosti zahalky tenisu zabavy snobů

Diashow Aljaska 2017