navigace: svět: Afrika: Zambie

Zambijská republika

státní vlajka vlajka: Zambie, Zambijská republika státní znak znak: Zambie, Zambijská republika státní hymna

Stand and Sing of Zambia, Proud and Free

další mapy

Perry-Castañeda Library Map Collection

oficiální/originální název země

Republic of Zambia

rozloha

752 614 km2

hlava státu

prezident Rupiah Banda

polit. systém

republika

územní uspořádání

9 provincií (Central, Copperbelt, Eastern, Luapula, Lusaka, Northern, North-Western, Southern, Western) rozdělených dále do 56 distriktů

hlavní město

Lusaka

jazyk

angličtina (úřední řeč), místní jazyky (Bemba, Kaonda, Lozi, Lunda, Luvale, Nyanja, Tonga a asi 70 dalších)

náboženství, církve

křesťané 50%-75%, muslimové a hinduisté 24%-49%, přírodní náboženství asi 1%

čas, časová pásma

GMT + 2

nedochází k posunu zimního a letního času

měna

1 zambijská kwacha (ZMK) = 100 ngwee

elektrický systém

230V / 50Hz

plug_ce.gif tel. předčíslí

00 260

aktualizováno: 28.11.2008 | nahoru

doklady, víza

Zambijské vízum je možné získat na kterémkoliv zastupitelském úřadě Zambie či Velké Británie. Občané ČR mohou však zambijské vízum obdržet i na kterémkoliv hraničním přechodu do Zambie. Poplatky za udělení víza jsou 10 USD za tranzitní vízum, 20 za jednorázové, 30 za dva vstupy a 40 USD za tři a více vstupů. Víza lze udělit na max. 90 dnů, pas musí být platný alespoň 90 dnů od data vydání víza. K žádosti o zambijské vízum je třeba vyplnit formulář a přiložit dvě fotografie.

Zambie: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Zambie nemá konzulární zastoupení v ČR. Nejbližší velvyslanectví této země je v Berlíně:
Embassy of Zambia, Axel Springer Strasse 54A, Berlin, 10117, tel: 004930-2062940, fax: 004930-20629419, web: http://www.sambia-botschaft.de/, úřední hodiny: 09.00 - 13.00, 14.00 - 16.00

zastoupení ČR v zahraničí:
ČR nemá v Zambii zastoupení, země je konzulárně pokryta českou ambasádou v Harare (Zimbabwe):
Embassy of the Czech Republic, 4 Sandringham Drive, Alexandra Park, Harare; tel: 00263-4-700636, 720936, 721077; fax: 00263-4-720930; e-mail: harare@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/harare

aktualizováno: 28.11.2008 | nahoru

zdraví

Nejčastějšími příčinami onemocnění cestovatelů v oblasti centrální Afriky jsou infekce získané nedostatečnou hygienou (jídlo, pití) a infekce přenášené hmyzem. Tyto infekce se mohou projevovat růjmy a zvracením (E. coli, salmonela, cholera, a parazité), horečkou (tyfus, toxoplasmóza) nebo poškozením jater (hepatitida). V celé oblasti centrální Afriky (včetně měst) se vyskatuje malárie. Při vstupu do některých zemí je nutno předkládat mezinárodní očkovací průkaz - vyžaduje se očkování proti žluté zimnici.

aktualizováno: 25.06.2006 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

Před odjezdem kontaktujte místní hygienickou stanici, poradí vám, co a jak. Obecně se doporučuje se očkovat proti následujícím nemocem (očkování by měla být provedena 4-6 týdnů před odjezdem):

 • hepatitida A
 • hepatitida B - existuje-li možnost, že můžete přijít do styku s lidskou krví (např. zdravotnický personál nebo sami podstoupíte lékařský zákrok), nebo zůstáváte v oblasti déle než 6 měsíců. Očkovány by měly být všechny děti do 12-ti let.
 • žlutá zimnice - hodláte-li se pohybovat kdekoliv mimo města (nejste-li očkováni, většinou vás ani nepustí do země)
 • vzteklina - existuje-li možnost, že přijdete do styku s domácími nebo divokými zvířaty
 • tyfus
 • doporučuje se obnova očkování proti tetanu, spalničkám a dětské obrně
 • nutná je profylaxe proti malárii

Základní bezpečnostní doporučení:

 • Dodržujte základní hygienu.
 • Pijte pouze vodu z bezpečných zdrojů - koupenou vodu v lahvích, minerálky. Nikdy nepijte nápoje s ledem, vyhýbejte se vodě z kohoutku. Není-li možno získat bezpečnou vodu, je nutno použít chemickou desinfekci spolu s fitrem (1 mikronový filtr). Je nutné pít dostatek tekutin (proti dehydrataci), používat ochranu proti slunci (klobouk, krémy, brýle, ...)
 • Jezte pouze jídlo, které je dobře tepelně upravené, nekupujte si jídlo u pouličních prodejců. Nejezte mléčné výrobky u kterých bezpečně nevíte, že byly pasteurizovány.
 • Antimalarika je nutno brát před cestou, během ní i po ní!!!!
 • Je nutno se chránit před hmyzem. V době mezi soumrakem a úsvitem noste dlouhé kalhoty a chraňte si i paže a ostatní odkrytá místa. Používejte repelenty, nanášejte opakovaně (co 4 hodiny). Spěte pod moskytiérami (opět impregnovanými repelentem). Repelent by měl být na bázi DEET - 30%–35% pro dospělé, 6%–10% pro děti. Hmyz přenáší kromě malárie i spavou nemoc, horečku denge a encefalitidu.
 • Nedotýkejte se domácích ani divokých (obzvláště!) zvířat. Tato zvířata (opice, psi, kočky) mohou být přenašeči vztekliny a moru.
 • Udržujte si čisté a suché nohy!!! Existuje značné riziko chycení plísní. Nechoďte bosi!
 • Nikdy se nekoupejte se ve vnitrozemí ve sladkovodních jezerech či řekách. Může dojít k napadení parazity (schistosomiáza, bilharzie), kteří se pokožkou dostanou do krevního oběhu a napadají játra.
 • Při pohlavním styku VŽDY používejte kondom jako ochranu před AIDS a ostatními pohlavními chorobami.

Onemocníte-li v době jednoho roku po návratu z tropické oblasti, vždy oznamte svému lékaři, kde jste byli - může se jednat o onemocnění spojené s vaším pobytem. (další info Center for Desease Control)

historie

Zambie ležela mimo dosah zájmu evropanů poměrně hodně dlouho - až do druhé poloviny 19. století. David Livingstone objevil Viktoriiny vodopády na řece Zambezi v roce 1855. Obchodník a diplomat Cecil Rhodes pak v zájmu anglických těžebních společností uzavřel několik smluv s místními náčelníky a tím umožnil geologický průzkum a trěžbu nerostných surovin. Toho roku byly také severní a jižní Rhodésie (dnes Zambie a Zimbabwe) prohlášeny za území v britské sféře vlivu. Jižní Rhodésie byla anektována a roku 1923 získala základní samosprávu, Severní Rhodésie zůstala pod správou britského koloniálního úřadu jako protektorát.

Obě Rhodésie byly krátce spojeny s dnešním Malawi do federativního celku (r. 1953), roku 1963 však byla federace rozpuštěna a Severní Rhodésie se stala samostatnou Zambijskou republikou (24. 10. 1964).

aktualizováno: 25.06.2006 | nahoru

přečtěte si...

Afrika 2008: Mezi slony - NP South Luangwa - Chcete zažít pravé dobrodružství? Jeďte do Národního parku South Luangwa v Zambii! Už sama jízda do parku je docela dobrodružná. A park také není nezajímavý. Největší „safari“ jsme však nezažili v národním parku, nýbrž přímo v našem kempu. Když jsme přijeli z výletu do rezervace, procházeli se mezi umývárnami a našimi stany sloni.

Afrika 2008: Viktoriiny vodopády - Jeden z přírodních divů světa leží na hranici Zambie a Zimbabwe. Viktoriiny vodopády na řece Zambezi jsou považovány za jedny z nejkrásnějších na světě. Jsou dvakrát vyšší a mnohem širší než známé Niagarské vodopády na hranicích USA a Kanady.

Afrika 2008: Big Five - africká velká pětka - Lev, levhart, slon, nosorožec a buvol. Pět majestátních afrických zvířat, která chce každý návštěvník národních parků vidět na vlastní oči. Na naší cestě po Keni, Tanzanii, Malawi a Zambii se nám je nakonec podařilo zahlédnout všechny.

Africké ohlédnutí – jižní Afrikou autem plným sebevrahů - Na podzim roku 2005 se štěstí unavilo, dosedlo na mě a já dostala možnost vyjet do jižní Afriky s partou bezva lidí. V autě nás bylo pět, projeli jsme pět zemí za pět týdnů.

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Jindřiška (2007-04-12 16:11:37 )
Ráda se tam podívám a asi tam pojedu ve 20

Diashow Aljaska 2017