navigace: svět: Afrika: Zimbabwe

Republika Zimbabwe

státní vlajka vlajka: Zimbabwe, Republika Zimbabwe státní znak znak: Zimbabwe, Republika Zimbabwe státní hymna

Kalibusiswe Ilizwe leZimbabwe

další mapy

Perry-Castañeda Library: Zimbabwe maps

oficiální/originální název země

Republic of Zimbabwe

rozloha

390 759 km2

hlava státu

prezident Robert Gabriel Mugabe

polit. systém

republika

územní uspořádání

8 provincií (Manicaland, Mashonaland Central, Mashonaland East, Mashonaland West, Masvingo, Matabeleland North, Matabeleland South, Midlands) a dvě města s provinčním statutem (Bulawayo, Harare)

hlavní město

Harare

jazyk

angličtina, jazyky Šona, Sindebele a početné kmenové dialekty

čas, časová pásma

GMT + 2

měna

1 zimbabwský dolar (ZWD) = 100 centů

elektrický systém

220 V / 50 Hz

plug_dg.gif tel. předčíslí

00 263

aktualizováno: 03.02.2007 | nahoru

doklady, víza

Vízum lze získat na Velvyslanectví Zimbabwe v Bonnu nebo poštou na Department of Immigration Headquarters, Chief Immigration Officer, Private Bag 7717, Causeway, Harare (není třeba posílat pas, stačí pouze žádost, dvě fotografie a příslušný poplatek - vízum je pak vyznačeno na útržku žádosti a je zasláno žadateli zpět). Nedoporučuje se žádat o zimbabwská víza na Velvyslanectví Velké Británie v Praze. Tato "víza" sice poslouží jako doklad pro leteckou společnost, ovšem po příletu do Harare nejsou místními imigračními úředníky uznávána a žadatel je nucen požádat a zaplatit za vystavení nového víza zimbabwskými orgány. Poplatek za udělení zimbabwského víza je 30 USD za jeden vstup, 45 USD za dva vstupy a 55 USD za tři a více vstupů. Vyžaduje se vyplněný formulář žádosti, pas a dvě fotografie. Vízum pro turistické účely může být uděleno na max. 90 dnů, v případě delšího pobytu lze obvykle bez problémů získat prodloužení vždy max. na jeden další měsíc.

Zimbabwe: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Zimbabwe nemá konzulární zastoupení v ČR. Víza je možno získat v Bonnu:
Embassy of Zimbabwe, Villichgasse 7, 53177 Bonn, tel: 0049228-35 60 71, fax: 0049228-35 63 09, úřední hodiny: 09.00 - 16.30 (po-pá)

zastoupení ČR v zahraničí:
Embassy of the Czech Republic, 4 Sandringham Drive, Alexandra Park, Harare, Zimbabwe, tel: 00263-4-700636, 720936, 721077, fax: 00263-4-720936, e-mail: harare@embassy.mzv.cz, zechemb@earth.co.zw, web: http://www.mzv.cz/harare/

aktualizováno: 20.06.2006 | nahoru

zdraví

Nejčastějšími příčinami onemocnění cestovatelů v oblasti jižní Afriky jsou infekce získané nedostatečnou hygienou (jídlo, pití) a infekce přenášené hmyzem. Tyto infekce se mohou projevovat růjmy a zvracením (E. coli, salmonela, cholera, a parazité), horečkou (tyfus, toxoplasmóza) nebo poškozením jater (hepatitida). V některých oblastech jižní Afriky se vyskatuje malárie. Při vstupu do Zimbabwe můžete být požádáni o předložení mezinárodního očkovacího průkazu (očkování proti žluté zimnici), zejména cestujete-li ze zemí, kde je tato choroba endemická. V regionu však nákaza žlutou zimnicí nehrozí.

aktualizováno: 20.06.2006 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

Před odjezdem kontaktujte místní hygienickou stanici, poradí vám, co a jak. Obecně se doporučuje se očkovat proti následujícím nemocem (očkování by měla být provedena 4-6 týdnů před odjezdem):

 • hepatitida A
 • hepatitida B - existuje-li možnost, že můžete přijít do styku s lidskou krví (např. zdravotnický personál nebo sami podstoupíte lékařský zákrok), nebo zůstáváte v oblasti déle než 6 měsíců. Očkovány by měly být všechny děti do 12-ti let.
 • vzteklina - existuje-li možnost, že přijdete do styku s domácími nebo divokými zvířaty
 • tyfus
 • doporučuje se obnova očkování proti tetanu, spalničkám a dětské obrně
 • hodláte-li se zdržovat v malarických oblastech, je nutná je profylaxe proti malárii

Základní bezpečnostní doporučení:

 • Dodržujte základní hygienu
 • Pijte pouze vodu z bezpečných zdrojů - koupenou vodu v lahvích, minerálky. Nikdy nepijte nápoje s ledem, vyhýbejte se vodě z kohoutku. Není-li možno získat bezpečnou vodu, je nutno použít chemickou desinfekci spolu s fitrem (1 mikronový filtr). Je nutné pít dostatek tekutin (proti dehydrataci), používat ochranu proti slunci (klobouk, krémy, brýle, ...)
 • Jezte pouze jídlo, které je dobře tepelně upravené, nekupujte si jídlo u pouličních prodejců. Nejezte mléčné výrobky u kterých bezpečně nevíte, že byly pasteurizovány.
 • Antimalarika (pokud je užíváte) je nutno brát před cestou, během ní i po ní!!!!
 • Je nutno se chránit před hmyzem. V době mezi soumrakem a úsvitem noste dlouhé kalhoty a chraňte si i paže a ostatní odkrytá místa. Používejte repelenty, nanášejte opakovaně (co 4 hodiny). Spěte pod moskytiérami (opět impregnovanými repelentem). Repelent by měl být na bázi DEET - 30%–35% pro dospělé, 6%–10% pro děti. Hmyz přenáší kromě malárie i spavou nemoc, horečku denge, encefalitidu, filariázu, říční slepotu (onchocerciáza)...
 • Nedotýkejte se domácích ani divokých (obzvláště!) zvířat. Tato zvířata (opice, psi, kočky) mohou být přenašeči vztekliny a moru.
 • Udržujte si čisté a suché nohy!!! Existuje značné riziko chycení plísní. Nechoďte bosi!
 • Nikdy se nekoupejte se ve vnitrozemí ve sladkovodních jezerech či řekách. Může dojít k napadení parazity (schistosomiáza, bilharzie), kteří se pokožkou dostanou do krevního oběhu a napadají vnitřní orgány (játra, lymfatické uzliny,...).
 • Při pohlavním styku VŽDY používejte kondom jako ochranu před AIDS a ostatními pohlavními chorobami.

Onemocníte-li v době jednoho roku po návratu z tropické oblasti, vždy oznamte svému lékaři, kde jste byli - může se jednat o onemocnění spojené s vaším pobytem. (další info Center for Desease Control)

bezpečnost

Update 02/2003 - organizátoři Světového poháru v kriketu očekávají vlnu občanských nepokojů. Předchozí srážky mezi občany a policií byly velmi násilné, byli zraněni jak demonstranti, tak nezainteresovaní kolemjdoucí. V době průběhu Světového poháru se doporučuje zachovávat maximální opatrnost a vyhýbat se všem veřejným shromážděním.

Update 02/2002 - Ministerstvo zahraničních věcí ČR varuje před cestami do Zimbabwe před a v průběhu prezidentských voleb 9.-10. března 2002. Předvolební kampaň je po celém Zimbabwe ve znamení násilností, jejich zintenzivnění a přenesení také do větších měst a turistických center (včetně oblasti Viktoriiných vodopádů) lze očekávat s blížícími se volbami. V případě, že se čeští občané přesto v této době ocitnou v Zimbabwe, doporučuje věnovat maximální pozornost bezpečnostní situaci především v oblastech mimo hlavní město a kontaktovat před či v průběhu cesty Velvyslanectví ČR v Harare.

Nedoporučuje individuální turistika stopem nebo pěšky. Prudké zhoršení životní úrovně obyvatelstva v důsledku ekonomické krize vyvolané vládní politikou se projevilo i zvýšením kriminality. Běžná je pouliční kriminalita - např. kapesní krádeže, krádeže zavazadel či elektroniky (fotoparáty, videokamery nesené přes rameno), kterým obvykle předchází trik mající odpoutat pozornost vyhlédnuté oběti. Turista by proto měl býr velmi opatrný a měl by si hlídat své věci, bude-li kýmkoliv na ulici zastaven či osloven. Organizovaná turistika zaměřená na hlavní turistické attrakce (Viktoriiny vodopády, národní parky, ruiny Velkého Zimbabwe atd.) je relativně bezpečná a při zachování rozumné míry obezřetnosti bezproblémová. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 20.06.2006 | nahoru

přečtěte si...

Afrika 2008: Viktoriiny vodopády - Jeden z přírodních divů světa leží na hranici Zambie a Zimbabwe. Viktoriiny vodopády na řece Zambezi jsou považovány za jedny z nejkrásnějších na světě. Jsou dvakrát vyšší a mnohem širší než známé Niagarské vodopády na hranicích USA a Kanady.

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017